IP, ehk kellegi omand või mitte?

Uncategorized

Kui sa ühel päeval ärkad üles ja avastad, et ammu unustatud domeen või tunnus on ripakil. Kõik mäletavad ju Kirke Vile (nüüd vist Pentikäinen) ja Villu Parveti seiklus firmaga CMA. Isegi minul oli nendega kokkupuuteid, kuid see selleks. Nüüd on näiteks cma.ee lihtsalt üks blogi, mida peab keegi Heimar. Aga kunagi oli.. ja unustati. Legend jääb aga igaveseks meie mällu.

Või mäletate lepatriinut Moby muusika saatel ringi lendamas ja esindamas üht huvitavat Q-GSM konkurenti nimega EMT (Eesti Mobiil Telefon)? Oli emt.ee ja kui praegu vaadata, siis on ta endiselt Telia järglane. Aastakümneid hiljem on Emt ja Elion ikka veel meie hinges ja domeenid suunavad uutele ettevõtetele.

Aga mis saab kui firma unustab oma domeeni teadlikult maha? Või loobub selle kasutamisest?

Üks nendest näidetest on aga näiteks minuga seotud Gamer’s Guild. Kui Eestisse emigreerunud väljamaalane tegi oma ettevõte, siis otsustas ta kasutusele võtta nime Gamer’s Guild Tallinn. Mitte kaubamärgi, aga lihtsalt nimetusena. Nagu näiteks Mängurite Ühendus. Lihtne, tabav ja meeldejääv. Ei midagi keerukat ja asjaosaliste jaoks piisavalt arusaadav. Tegu oli siis väikeste miniatuuridega sõjamänge pidavate inimeste ühendamisega. Nagu näiteks ma teeks omale facebooki lehe ja paneks sellele nimeks Nurses Union. See ju viitab, et olen kuidagi seotud õendusega. Aga see selleks.

Kõik teadsid, et kui öelda Gamers Guild, siis kus see asub (USA saatkonna keldris) ja millega tegeletakse seal. Aga ühel hetkel tabas meie maailma Covid-19 ja kõik lendas uppi. Kehvasti ette valmistatud välismaalase jaoks võis tegu olla liigsete emotsioonidega või miks ja kuidas ta otsustas facebookist Gamers Guildi lehe ära kustutada ja domeeni hüljata on arusaamatu. Ma mäletan, et ju vist oli tegu Voog sisuhaldusega ja selle eest ei makstud enam. Igal juhul leht jäi tummaks ja domeen aegus. Naljakas selle asja juures, et selline edukas ettevõte jäi lõpuni kasutama gmaili kontot. Ma ei tea ühtegi tõsiseltvõetavat ettevõtet, kes kasutaks gmaili kontot stiilis sinufirma.ou@gmail.com (konto on veel vaba). Kas Teie teate?

Aga tagasi tulles Gamers Guildi juurde. Ettevõte liikus ajas tagasi ja kadus kaardilt. Tundub, et vist pandi kinni või läks pankrotti. Ei ole ausalt isegi uurinud. Gamer’s Guildi nime kasutanud ettevõtja on vist edukas Tik-Toki huumorivideode koostaja ja tõenäoliselt töötab kusagil palgatöötajana. Ei ole väga kuulnud temast peale vana Gamers Guildi sulgemist. Domeen aegus. Facebooki leht suleti. Kokkuvõttes oli mängijate poolt tuntud Gamer’s Guild nüüd suletud. Aga miks?

Iga mõtlev ettevõtja näeb selles tulu. Ja seda ka mina. Esimestel päevadel tuli juba 2 kõnet ja üks klient sooritas ka “uuest” kauplusest ka ostu. Ma arvan, et tegu on investeeringuga ja kui keegi mõtleb, et kas nii on eetiline teha? Kuidas see saab mitte-eetiline olla? Kui täna saaksin registreerida emt.ee või elion.ee või näiteks kasvõi neti.ee (uskuge või mitte, see on endiselt populaarseim browseri avaleht Eestis), siis ma teeks seda. Ainuüksi tulu, mis nendelt lehtedelt reklaami näitamise eest tuleks on ebareaalne ühe mikroettevõtja jaoks, kes üritab siin maailmas teha midagi meeldivad, mitte maailma vallutada.

Kes on siinkohal nüüd võlts? Kas ettevõtja, kes kasutab Gamer’s Guildi domeeni ja facebooki lehte või ettevõtja, kes kasutab sellist “nime”, kuid ei oma ühtegi seonduvat sotsiaalmeediahändlit?

Gamer’s Guild ei ole registreeritud kaubamärk.


“Kas siis oleks ka nii palju hala tekkinud kui selle domeeni oleks ostnud mõni Jõuline Gennadi ning teinud sinna näiteks pornosaidi?”

Üks lauamängur